UŚMIECHNIJ SIĘ
![UŚMIECHNIJ SIĘ](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjO3ozdZp2ZKt6cxA0vrnlLzyolfjsMsI9lQNi5TTprLuSzmD_gIJNp5ofTtPiSqUr7T9N2s9TPGyT74l4NyoybclCggrv8BjWYX_VHJxIXYWAWanwCXivVhoKYgvZwq4qabdZsEOq-NiMf/s1600/DSC_0339+%25281%2529.jpg)
niedziela, 28 lutego 2016
Karnawał
Początki karnawału wywodzą się ze starożytnej Grecji. Było to trzydniowe święto symbolizujące łączność świata żywych i umarłych. Ustrojeni w wianki ludzie przy tańcach i śpiewie pili wino i składali w ofierze gotowane ziarna zbóż. W czasach współczesnych karnawał rozpoczyna się w dniu Trzech Króli, a kończy się we wtorek przed Środą Popielcową, będącej początkiem Wielkiego Postu.
W każdym kraju panują inne zwyczaje karnawałowe. Podczas najsłynniejszego karnawału świata odbywającego się w Rio de Janeiro w Brazylii w paradzie poruszającej się ulicami miasta najsłynniejsze szkoły samby pokazują umiejętności swoich najlepszych tancerzy, walcząc w ten sposób o tytuł najlepszej. Karnawał w Rio słynie jeszcze z pięknych, drogich i skąpych strojów, na które są poświęcane czasami oszczędności całego roku. W Oruro w Boliwii (Ameryka Płd.) kulminacją zabawy jest polewanie się wszystkich wodą i pryskanie pianką w sprayu. W Santa Cruz na Teneryfie ma miejsce bitwa na najpiękniejszy strój, a impreza kończy się pogrzebem kilkumetrowej papierowo-drewnianej sardynki. Jest ona spalona nad brzegiem oceanu symbolizując tym samym koniec zimy.
Najpopularniejszy karnawał w Europie odbywa się w Wenecji. Zabawę otwiera huczny pochód przebierańców, a kończy „ lot Turka”, czyli popis akrobaty wspinającego się na bazylikę św. Marka z przyczepionymi do pleców skrzydłami, a potem opuszczającego się z góry i rzucającego na zebrane tłumy tysiące konfetti.
Karnawał w Binche w Belgii został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Sześciuset identycznie ubranych w surduty mężczyzn z woskowymi maskami na twarzach obrzuca tłum pomarańczami, co jest symbolem szczęścia .
W szwajcarskiej Bazylei przy poświacie kilkumetrowych latarni niesionych przez uczestników rusza pochód przebierańców: stare ciotki, pajace, błazny i wieśniacy z czerwonym nosem i strzechą na głowie. Potem odbywają się satyryczne scenki i spektakle ironizujące znane osoby lub aktualne wydarzenia.
To tylko kilka przykładów jak potrafią się bawić ludzie na całym świecie. W Polsce starodawne kuligi, przebierane maskarady i biesiady do samego rana ograniczono wyłącznie do ostatków. Wtedy to ludzie zaczynają się bawić. W tłusty czwartek objadają się pączkami, a kończą tzw. „śledzikiem” we wtorek przed Środą Popielcową.
Miłosz Leśniewski 1B
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz