UŚMIECHNIJ SIĘ
środa, 19 listopada 2014
Tolerancja we współczesnym świecie
Łukasz Dytko kl. 3B
Tolerancja we współczesnym świecie
Z moich obserwacji wynika, że świat staje się coraz bardziej tolerancyjny. W tym artykule podam wam przykłady, które potwierdzają moją słuszność.
Pierwszym uzasadnieniem będzie tolerancja dla innych ras. Parę wieków temu zarówno w Ameryce jak i Europie ludzie czarnoskórzy byli uważani za gorszych od rasy białej. Sprzedawano ich na targach i zmuszano do ciężkich prac w bardzo trudnych warunkach. Sytuacja ta uległą zmianie, Murzyni mogą czuć się na równi z innymi ludźmi.Doskonałym przykładem potwierdzającym jest to, że obecnym prezydentem Stanów Zjednoczonych jest osoba czarnoskóra. W dawnych czasach byłoby to nie do przyjęcia przez białych ludzi.
Drugim argumentem będzie tolerancja dotycząca orientacji seksualnej. Parę lat temu homoseksualiści byli prześladowani i potępiani. Osoby, będące gejami ukrywaly to przed innymi, ponieważ bały się linczu lub utraty stanowiska w pracy. Obecnie ludzie nie wstydzą się tego. Wiele osób przyznaje się publicznie, że są homoseksualistami i inni to akceptują.
Kolejnym przykładem są osoby niepełnosprawne. Kiedyś były one zamknięte w czterech ścianach, odcięte od świata. Teraz ludzie niepełnosprawni są traktowani tak samo jak inni. Mogą podjąć pracę, korzystać z transportu publicznego czy nawet uczestniczyć w zawodach sportowych. Są budowane dla nich specjalne windy czy podjazdy aby mogły swobodnie się przemieszczać.
Ostatnim przykładem będą ludzie pochodzenia żydowskiego. Podczas II wojny światowej byli tępieni. Umieszczano ich w specjalnych, zamkniętych dzielnicach nazwanych gettami. Nie mogli oni ich opuszczać, w przeciwnym razie groziła im kara śmierci. Zostali wyjęci spod prawa, niemieccy żołnierze mogli zabić Żyda nie ponosząc żadnych konsekwencji. W dzisiejszych czasach Żydzi żyją wśród nas i mogą czuć się niedyskfalifikowani.
Więc,jak widzisz drogi czytelniku, czy chcesz czy nie, świat idzie do przodu, a wraz z nim rozwija się tolerancja. Oczywiście nie wszyscy chcą się z tym pogodzić, ale takich osób jest zdecydowanie mniej.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz