UŚMIECHNIJ SIĘ

UŚMIECHNIJ SIĘ

czwartek, 5 czerwca 2014

Cukrzyca      
  Międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insulinyFredericka Bantinga
  Cukrzyca: grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem cukru we krwi. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Ze względu na przyczynę i przebieg choroby, można wyróżnić cukrzycę typu 1typu 2cukrzycę ciężarnych i inne.
 Najczęściej spotykana jest cukrzyca typu 2, polegająca na zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę. Stan ten wymaga produkcji nadmiernej ilości insuliny, co w dalszym przebiegu choroby przekracza zdolności wydzielnicze trzustki. Cukrzyca typu 1 polega na pierwotnym, niedostatecznym wydzielaniu insuliny, przy zachowaniu normalnej wrażliwości tkanek na ten hormon. Cukrzyca ciężarnych jest wynikiem zmian hormonalnych związanych z okresem ciąży.
  Odpowiednia dieta w cukrzycy ma kluczowe znaczenie dla zachowania zdrowia oraz uniknięcia powikłań związanych z chorobą. W znacznej większości przypadków, do powstania cukrzycy prowadzi niezdrowy tryb życia – brak ruchu, stres, nieumiejętność wypoczynku, oraz nieprawidłowe odżywianie.
Dieta cukrzycowa nie różni się szczególnie od prawidłowej, zbilansowanej diety zdrowego człowieka. Codzienne posiłki składają się z takich samych potraw, jednak wyzwaniem jest zachowanie odpowiednich proporcji. Bardzo ważny jest też ruch. Możemy biegać, pływać, jeździć na rowerze, dzięki temu obniża się poziom cukru we krwi, ale też zyskujemy lepszą kondycje i możemy stracić zbędne kilogramy.
  Na pewno należy ograniczyć spożycie szkodliwych używek, do których w pierwszym rzędzie zaliczają się napoje alkoholowe. Jeśli chodzi o napoje, na pewno należy pić wodę . Używką do odstawienia są też słodycze – wysoka zawartość cukru dyskwalifikuje je jako codzienne przekąski dla cukrzyków. Dużo lepiej sięgnąć po owoc. Dzień najlepiej zacząć  – od ciemnego pieczywa. Dobrze zrobią nam też płatki zbożowe z jogurtem. Jeśli lubimy mięso, to ważne, żeby nie było tłuste, a ryby wręcz odwrotnie. Nie zapominajmy o aromatycznych przyprawach, sprawdzą się one o wiele lepiej niż sól.


Co jeść?
·        Drób, ryby, chude wędliny
·        Chleb razowy
·        Mleko, kefir, jogurt naturalny                                                            
·        Sery białe

Jakich produktów unikać?
·        Słodycze
·        Jasne pieczywo
·        Ser pleśniowy, żółty, topiony
·        Alkohol
·        Parówki, salceson, pasztet, smalec


 Przykładowy jadłospis: 
I śniadanie
-
chleb Graham ,2 kromki
-makrela wędzona 60 g
-margaryna 6 g
-surówka: cykoria 150 g, rzodkiewka 60 g
-pomarańcza 140 g
II śniadanie
-chleb razowy, 1 kromka
-twarożek chudy ze szczypiorkiem 20 g
-margaryna 5 g
-winogrona, nieduża kiść
Obiad
-zupa koperkowa (350 g)
-dorsz pieczony w folii z ziołami (180 g),
 -ryż brązowy (80 g),
-brokuł gotowany (250 g),
Kolacja
-chleb żytni – 2 kromki
-serek wiejski lekki (150 g) z ogórkiem, szczypiorkiem, rzodkiewką

Preparaty insuliny w normalnym leczeniu podaje się podskórnie, za pomocą 
pena czyli pióra insulinowego (na obrazku powyżej). Podawana insulina ma naśladować naturalny rytm wydzielania insuliny przez trzustkę. W specjalny trybie leczenia insulina jest podawana z pomocą pompy insulinowej (obrazek poniżej). Pompa  zapewnia stały podskórny dopływ insuliny.
                            
                   

                                                
                                                                                                     Agata Winowicz 3A


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz